Főhet a feje Zelenszkijnek: Magyarország vezetésével öt tagállam üzent az Európai Uniónak

Az ügy Budapesten folytatódik.

Rájöttek, mire szolgál az olasz miniszterelnök Ukrajna-barát kiállása.
Vajon Giorgia Meloni egy konszenzus-ellenes radikális, aki meg akarja dönteni az évtizedek óta Európát irányító centrista koalíciót? Vagy csak egy európai vezető, mint a többi, aki napról napra mérséklődik? – teszi fel a kérdést az Euractiv. A lap szerint ez attól függ, honnan nézzük.
Csütörtökön az Európai Parlamentben Meloni szövetségeseinek széles frontja próbálta megbuktatni Ursula von der Leyen Bizottságát egy bizalmatlansági indítvánnyal
– és saját európai parlamenti képviselői sem szavaztak ellene.
Ugyanakkor Rómában Meloni egy Ukrajna támogatására rendezett konferencián látta vendégül Von der Leyent, amit Volodimir Zelenszkij is megköszönt.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ügy Budapesten folytatódik.
Igaz, a Von der Leyen-ellenes törekvés nem Meloni saját soraiból származott. De az Európai Parlamentben az embere, Nicola Procaccini tehetetlen volt abban, hogy megakadályozza az általa vezetett politikai frakció tagjait, hogy a Von der Leyen megbuktatására irányuló törekvés élére álljanak, majd tömegesen megszavazzák azt.
Procaccini csoportjának megosztottságát tükrözve a 79 tagú Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) közül 39-en szavaztak az indítvány támogatására, köztük a Procaccini társelnöke, Patryk Jaki vezette erős lengyel nacionalista szárny is.
Procaccini – aki a csütörtöki bizalmatlansági indítványról nem szavazott, annak ellenére, hogy kijelentette, hogy ellene fog szavazni – korábban hangsúlyozta, hogy csoportjának csak egyharmada támogatta a kezdeményezést. Végül majdnem a fele lett az arány. A centristák már az ECR Bizottság-ellenes szavazataira hivatkozva érvelnek, miszerint Meloni nem megbízható szövetségese Von der Leyennek.
Von der Leyen azonban tavaly kampányolt az együttműködés gondolatával néhány nemzeti konzervatívval – feltéve, hogy támogatják Ukrajnát.
Ez még találóbbá tette a Meloni által Rómában szervezett ukrajnai gazdaságélénkítési konferencia időzítését. Azt a jelzést küldte, hogy bármit is művelnek szövetségesei európai szinten, Meloni határozottan támogatja Ukrajnát, és ezért megbízható szereplő lehet az európai családban.
Egy igen szimbolikus fordulatként Von der Leyen szerdán Strasbourgból Rómába repült, kihagyva a szavazást, amelyen Meloni saját szövetségesei nagyrészt ellene szavaztak.
Kapcsolódó vélemény
Arról az országról beszélünk, amelynek a legnyugatabbi csücskében férfiakat vernek agyon a a toborzó vadállatok.
Von der Leyen az Euractiv szerint arra törekedett, hogy jó munkakapcsolatot ápoljon Melonival, aki végül is az egyik legnagyobb és politikailag legfontosabb EU-tagállamot vezeti. De van egyfajta feszültség a dologban.
Tavaly nyáron Meloni tartózkodott, amikor az EU vezetői jóváhagyták a hivatalban lévő bizottsági elnök második ciklusát. Ezután
Procaccini 24 képviselőből álló csapata kétszer is megtagadta Von der Leyen támogatását – először titkos szavazással róla, majd az egész Bizottságáról szóló szavazással.
A második szavazás még meglepőbb volt, mivel azután történt, hogy Von der Leyen egy erős ügyvezető alelnöki szerepet adományozott Fittónak a Bizottságban. Fitto szerepe részben oka lehet annak, hogy Procaccini európai parlamenti képviselői nem támogatták a bizalmatlansági indítványt.
Manfred Weber, aki Von der Leyen Európai Néppártját vezeti a Parlamentben, udvarolt Meloni európai parlamenti képviselőinek, közel tartotta őket, hogy megakadályozza a Zöldek dominánsabb szerepvállalását.
De továbbra is olyan pártokkal ülnek együtt, mint például a lengyel Jog és Igazságosság, vagy Gheorghe Piperera román AUR pártja: ő volt az az ECR-törvényhozó, aki a bizalmatlansági indítványt előterjesztette. Piperea a George Simion vezette AUR pártból származik, amely elvesztette a májusi román elnökválasztást. Simion retorikája sokkal kevésbé támogatja Ukrajnát az Oroszország elleni háborújában, mint Meloni vagy az ECR lengyelei.
Idén az ECR kirúgta Fernand Kartheisert is, egy luxemburgi képviselőt, aki Moszkvába látogatott azzal a céllal, hogy újjáépítse a diplomáciai kapcsolatokat Putyin szövetségeseivel.
Az ECR-csoporton belül az egységnek minden látszata szertefoszlott,
tekintve, hogy Procaccini és Jaki, a csoport társelnökei nyilvánosan nem értenek egyet egy olyan alapvető kérdésben, mint az Európai Bizottság megbuktatása.
Ha az ECR teljesen összeomlik, Von der Leyen és Manfred Weber EPP-je megragadhatja a lehetőséget, hogy Melonit jobban beépítse a mainstreambe – spekulál a cikke végén az Euractiv.
Fotó: MTI/EPA/Teresa Suárez